skip to Main Content

آشنایی با انواع تجهیزات HP

1- ذخیره ساز NAS

در روش ذخیره سازی NAS یا Network Attached Storage هارد دیسک‌ها بر روی یک تجهیز قرار دارند. به آن تجهیز NAS Storage گفته می‌شود. NAS هاردها را در شبکه برای دستگاه‌های دیگر به اشتراک می‌گذارد. نحوه اتصال از طریق پروتکل TCP/IP می باشد. این استوریج‌ ها فضایی مرکزی، محلی و بسیار در دسترس را برای ذخیره سازی فایل‌ ها و فولدرهای حیاتی برای هر سازمانی فراهم می‌ کنند. با قیمتی مناسب (نسبت به SAN) ارائه می شوند. کارکرد این محصول با SAN متفاوت است. اما بعضا به صورت Shared Storage و یا به عنوان فایل سرور یا پشتیبان گیری برای سازمان های کوچک یا پروژه هایی که در آن محدودیت بودجه نقش موثری دارد استفاده میشوند. برند قابل ارائه توسط این شرکت در این بخش HPE می باشد.

2- ذخیره ساز SAN

در روش ذخیره سازی SAN یا Storage Area Network یک شبکه انتقال داده با سرعت بالا ایجاد می شود. در این روش SAN Storage ذخیره سازی سطح بلوک تلفیقی را فراهم می کند. یک شبکه SAN ذخیره سازی داده برای سرورهای متعدد را فراهم می سازد. دستگاه های SAN به عنوان درایوهای متصل به سرور ها ظاهر می شوند. در حال حاضر استفاده از SAN رایج ترین شیوه ذخیره سازی داده های سازمانی است. برندهای قابل ارائه توسط این شرکت در این بخش Dell EMC و HPE می باشد.

3. سرور

برندهای سرور که توسط این شرکت ارائه می شود HPE می باشد.سرورهای شرکت hpe در رده پروفروش ترین و محبوب ترین سرورها در دنیا محسوب می شوند و در 3 رده زیر ارائه می شوند.

3.1سرورهای رک یا به اصطلاح سرورهای خوابیده
3.2سرورهای مدولار لاین یا به اصطلاح سرورهای ایستاده
3.3سرورهای تیغه ای

4.سوییچ شبکه SAN

برای اتصال سرورها به استوریج ذخیره ساز SAN از نوعی سویچ با پروتکل خاص استفاده می شود. به این سویچ اصطلاحا SAN Switch می گویند. برند قابل ارائه توسط این شرکت در این بخش Brocade می باشد.

5.Disk Backup

شیوه ای نوین و کارآمد برای نگهداری داده به صورت online و حتی Offline است. در این روش میتوان با پروتکلهای خاص داده را به شدت فشرده سازی نمود. به این ترتیب میتوان استفاده از هارد دیسک را برای بک آپ مقرون به صرفه ساخت. محصول متمایز این شیوه که پیشگام تولید آن شرکت Data Domain است. در حال حاضر تحت برند Dell EMC عرضه می گردد.

6.Tape Library

شیوه ای برای نگهداری داده با ماندگاری طولانی است که در آن داده ها به صورت Offline پشتیبان گیری (بک آپ) می شوند. این روش البته روشی قدیمی و به نوعی منسوخ شده است، اما همچنان طرفدارن خود را دارد که بنا بر نیاز خود بدان رجوع می کنند. این محصول در لیست اقلام پیشنهادی این شرکت نمی باشد، اما تامین آن در صورت درخواست مشتری تحت برند HPE امکان پذیر است.

معرفی کلی

شرکت هیولت پکرد انترپرایز (یا به اختصار HPE) یکی از بزرگترین شرکت‌های آمریکایی مطرح در زمینه تولید سرور، تجهیزات شبکه و ذخیره‌ساز بوده و از شرکت‌های زیرمجموعه برند hp به حساب می‌آید. شرکت hp در سال 2015 میلادی تصمیم به تقسیم فعالیت های شرکت در دو بخش کامپیوترهای شخصی و چاپگرها تحت عنوان hp inc  و بخش تامین سرور، تجهیزات ذخیره سازی و پردازش داده تحت عنوان hpe گرفت . هم اکنون شرکت hpe در زمینه کاری فناوری اطلاعات و پردازش داده نقش بزرگی در بازار جهانی را ایفا می کند، همینطور محبوب ترین برند در زمینه فروش سرور در دنیا محسوب می شود .

 

Back To Top